Čo je to bambusová viskóza?

Čo si presne predstaviť pod pojmom bambusová viskóza? Zjednodušene povedané, bambusová viskóza je vlákno, z ktorého sa vyrába (tkajú alebo pletú) textílie. Prvotné surovinou pre výrobu tohto vlákna je bambus, teda rastliny druhu Bambusa.

bambusový les
Bambusový les

Ekologický bambus?

Bambus je považovaný za najrýchlejšie rastúce rastlinu na Zemi (niektoré druhy vyrastú až o jeden či dva metre za jeden deň). Bambus navyše tvorí natoľko komplexný koreňový systém, že nie je nutné ho po zbere znovu vysádzať. Rastliny znovu obrazí z koreňov. Bambus je preto skvelý z hľadiska udržateľnosti rozvoja. A keďže je bambus prirodzene antibakteriálny, nepoužívajú sa pri jeho pestovaní žiadne pesticídy. To je veľký rozdiel oproti napr. Konvenčnému pestovanie bavlny. Zhrnuté: bambus je v podstate burina, nevyžaduje hnojenie ani pesticídy a navyše sa sám obnovuje.

Bambusové vlákna a bambusová viskóza
Bambusové vlákna

Bambusové vlákna

Bambus prirodzene netvorí vlákna. Sú dva spôsoby, ako vlákno z bambusu vytvoriť, pričom v oboch prípadoch sa bambus musí najprv niečím rozpustiť.
Pri historicky starším spôsobe tzv. Mechanického spracovania bambusového vlákna sa bambus rozpustí za použitia čisto prírodných enzýmov. Textílie vyrobená z tohto vlákna je svojou štruktúrou podobná ľanovému plátnu, je pomerne tvrdá, a preto nikdy nedošla v textilnom priemysle veľkej obľuby. Napríklad pre detské plienky je tento materiál nevhodný, taká plienka by bola dieťaťu s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi nepríjemná.

Bambusová viskóza

Moderné materiál vyrobený z bambusovej viskózy je naopak takejto štruktúry a jemnosti, že je pre výrobu štetiniek pre bambusové zubné kefky ideálne. A nielen pre ne. Jeho mäkkosti, antibakteriálnosť, teplotnej stability a ďalších výhod si s radosťou užívame všetci – oblečenie “z bambusu” oprávnene zažíva celosvetový boom. Postup výroby viskózy z bambusu bol vyvinutý v 80. rokoch 20. storočia a bambus sa tak stal najnovším masovo využívaným prírodným materiálom v textilnom priemysle. Výroba viskózy z bambusu prebieha zjednodušene tak, že bambus je naložený do alkalického roztoku, ktorý spôsobí, že sa bambus rozloží na celulózu, výsledný roztok je následne pod tlakom prefíkaný tryskou a tým sa vytvorí vlákno. Všetky zvyšky alkalického roztoku sú počas procesu odstránené. Výsledkom je stále bambus, iba so zmenenou molekulárnou štruktúrou.

Bambusová zubná kefka Bambooska stetinky bambusova viskozy.png
Zubná kefka so štetinkami z bambusovej viskózy

Ochrana spotrebiteľa

Existujú názory, že ak sú výrobky označované ako “bambusové”, hoci sa jedná o bambusovú viskózu, jedná sa o klamanie spotrebiteľa. Podľa nášho názoru to tak nie je. Spory o to, či je možné výrobky z bambusovej viskózy označovať ako “bambusové”, majú korene v USA. V tomto kontexte je dobré si uvedomiť, že Spojené štáty sú jedným z najväčších pestovateľov bavlny na svete, zatiaľ čo prevažná väčšina bambusu pochádza z Ázie.

Americký úrad pre federálny obchod (Federal Trade Commision, “FTC”, obdoba českého Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže) vydal stanovisko, ktorým zakázal označovať textílie vyrobené z bambusovej viskózy ako “bambusové”, ak u takéhoto označenia nie je uvedený dodatok “z bambusovej viskózy” alebo nie je pridané iné obdobné vysvetlenia. V podstate sa jedná o spresnenie pravidiel na označovanie bambusového oblečenie a textílií.

Na bambusových zubných kefkách nájdete označenie “bambusová viskóza”. A teraz už viete, čo to presne je.

zdroj: bamboolik.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *